Apokalypsa - disharmónia - harmónia

Prebudili sme sa do zvláštneho dňa a mnohí z nás sa čudovali a nechceli uveriť vlastným ušiam a očiam. Je toto vôbec možné? Ja odpovedám že JE a dodávam, že to je len začiatok. Nie som pesimista ani čakajúci na koniec, aj keď sa aj nad tým často zamýšľam čo bude?

Jedným z ľudí, ktorí ma najviac fascinovali a z ktorých som si bral vzor do života bol francúzsky mysliteľ a antropológ Pierre Teilhard de Chardin. Fascinovali ma v mladosti jeho knihy a filozofia a prirodzene aj antropológia a život a všetko dohromady - jeho teológia života.  To čo som si z jeho myšlienok a filozofie zobral do života je zanietenosť za život a konečné splynutie v Božej harmónii. To som sa aj snažil zobrať do svojho života. Keď som po revolúcii hľadal svoje uplatnenie, tak som sa vybral jasnou cestou.

V čom bola tá cesta: tvrdím, že každá krajina by sa mala snažiť maximálne, ale pritom prirodzene plne v súlade s harmóniou života využívať miestne zdroje: energie, surovín, potravín a aj ľudských zdrojov. Dnes po 20 rokoch, kedy mi bolo umožnené naplno sa venovať určitej oblasti viem, že moja životná filozofia je dobrá a to k čomu ma inšpirovali géniovia sa oplatilo. Je len na škodu, že do verejného života a podnikania v rôznych oblastiach sa dostalo obrovské množstvo politických gaunerov a podnikateľských samorostov, ktoré nemajú v podstate žiadne zábrany a ich jediným cieľom je honba po majetku. To je hrozne zlé a má to obrovské množstvo negatív a z toho si myslím, že pramení aj súčasná veľká nespokojnosť národa. Úžasne sa klame a nekoná čestne.

Ja ale pôsobím v energetike a preto sa na záver vrátim k tomu čím som začal. Je jasné, že japonská tragédia je naprosto prirodzená, len mám akýsi dojem, že nešťastie, konkrétne zemetrasenie je znásobené o to čo sa stalo s jadrovou elektrárňou v Japonsku. Až mi nejde do hlavy ako sa mohlo Japonsko vybrať cestou budovania jadrových elektrární, keď zažilo na vlastnej koži jadrové bombardovanie na konci vojny. Aj pre toto nepovažujem za správne budovanie veľkých jadrových elektrární a nielen v Japonsku, ale nikde inde na svete a teda ani na Slovensku. Aj u nás to považujem za obrovský hazard a ak to poviem v pohľade náboženstva: "pokúšanie Pána Boha". Ak je totižto niečoho veľmi veľa nakumulovaného na jednom mieste vždy je to riziko: riziko je jadrová elektráreň, riziko je megakasíno, riziko je postaviť celú ekonomiku na zbrojárskom alebo automobilovom priemysle, riziko je veľa populistov a riziko je aj nezvládnutá diskotéka, kde sa deťom podáva alkohol. Všetko treba robiť s mierou.

Preto som sa vybral cestou využívania miestnych zdrojov, ja konkrétne biomasy, aby som ukázal, že to čo nám nadelil Pán Boh tu, v minulosti a teraz, vie prečo nám nadelil. A ja som presvedčený, že nám nadelil dostatok, aby sme sa dobre mali, prirodzene pokiaľ sa nebudeme rúhať a nebudeme plytvať týmito energetickými zdrojmi. A som veľmi rád, že môžem spokojne a s pocitom vďaky a úcty k tomuto Chardinovskému božstvu vzdať česť a úctu. Dobre to bolo vymyslené a dobre ma navigoval P.T. de Chardin a ja musím s pokorou povedať, že verím tomu, že skončíme niekedy v harmónii, ak sa budeme snažiť žiť v harmónii s prírodou.

Pred týždňom som prednášal na veľkej konferencii vo Welse a ja som hovoril o tom čo robím. Predo mnou hovoril človek z Holandska a druhý z Kanady a obaja hovorili o tom, že aj biomasu a pelety treba prevážať po celom svete ako ropu. Moja prednáška bola o tom, ako je nesmierne dôležité, aby tá biomasa čo narastie na Slovensku, bola na Slovensku spracovaná a aj využívaná. A všetko podriadzujem tomuto a čím ďalej tým viac, je naša firma silnejšia. Obaja predrečníci vzdali poklonu tomu čo som hovoril a uznali, že to je najlepšia stratégia a práve o tomto je využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Na tomto mieste chcem ešte podotknúť, že nie je pravda že elektrická energia vyrábaná z biomasy je drahšia ako z jadra či zemného plynu. Drahšia je len preto, že lobisti si vymohli pred dvoma rokmi a politici im schválili zvláštne vysoké povinné výkupné ceny. 

A takto som presvedčený že to môže fungovať aj v potravinách a v mnohých iných sektoroch. Netvrdím, že som to vymyslel, ja som len filozofiu života prečítal od múdrych ľudí a predtým, ako som sa do toho všetkého pustil, som to  "odkukal" od môjho otca, v severnom Taliansku (kde sú všade jablká a malé firmy) a v Rakúsku, kde nie je ani jedna jadrová elektráreň, minimálna nezamestnanosť, čistota a poriadok a dvadsaťnásobne vyššie využívanie biomasy. Toto prináša obrovské množstvo pracovných príležitostí. Funguje to a to som rád.