Malá novela zákona o verejnom obstarávaní a eurofondy.

» Publikované: 10. apríl 2013   » Počet reakcií: 0   » Prečítané 1147x

Zámer malej novely o verejnom obstarávaní o urýchlení čerpaní eurofondov nevyšiel.

Ako som spomenul v jednom z predchádzajúcich článkov, hlavným dôvodom na urýchlené schválenie malej novely zákona o verejnom obstarávaní bolo zjednodušenie a zrýchlenie verejných obstarávaní s cieľom urýchleného čerpania eurofondov. Ukážeme si na niekoľkých príkladoch, že sa podaril pravý opak a čerpanie eurofondov je preto ohrozené.


O malej novele sa nediskutovalo. Pokiaľ niekto tvrdí, že v malej novele sú iba vybraté ustanovenia z veľkej novely, nie je to celkom pravda. Tieto ustanovenia sa totiž vytrhli z veľkej novely bez toho, aby sa pamätalo na širšie dôsledky týchto ustanovení. Následkom toho vznikli v zákone priame rozpory.

Napríklad, podľa § 16 ods. (5) ZVO sa všetky dôležité písomnosti, ktoré súvisia s plynutím lehôt, doručujú v listinnej forme do vlastných rúk. V § 43 sa však ponechalo ustanovenie, ktoré ukladá verejnému obstarávateľovi povinnosť vyzvať uchádzačov elektronickými prostriedkami na účasť v elektronickej aukcii.
Podľa §43 ods. (3) má byť otváranie ponúk pri použití elektronickej aukcie podľa § 41 neverejné. Avšak, verejnému obstarávateľovi ostáva povinnosť posielať zápisnicu z otvárania ponúk všetkým uchádzačom, čím verejný obstarávateľ uchádzačov oboznámi s menami všetkých účastníkov elektronickej aukcie a s ich návrhmi na plnenie kritérií a fakticky zmarí elektronickú aukciu.
Podľa § 41 má uchádzač predložiť cenovú ponuku oddelenú na časť „Ostatné“ a časť „Kritériá“. Zákon však neurčuje, čo má byť presne obsahom týchto častí a už dnes existuje na túto tému niekoľko rôznych výkladov. Na to nadväzuje ďalší problém, a to chronológia procesu vyhodnocovania.

Prečo spomínam v tomto kontexte eurofondy? Keďže sa o malej novele nediskutovalo a prijala sa okamžite, neexistujú usmernenia Úradu pre verejné obstarávanie, ktoré by mohli tieto nejednoznačnosti a rozpory vyriešiť. Následkom toho majú tak riadiace orgány, ktoré kontrolujú verejné obstarávania prijímateľov eurofondov pred podpisom zmluvy, ako aj samotní prijímatelia zviazané ruky. Každé vyhlásenie verejného obstarávania v súčasnom období je totiž krokom do neznáma. Prijímatelia nevedia, ako majú súťaže vyhlásiť a riadiace orgány nevedia, ako majú súťaže kontrolovať. Týmto vzniká riziko, že verejné obstarávania sa budú ešte viac naťahovať, bude dochádzať k ešte väčším meškaniam a objem neoprávnených výdavkov môže dramaticky narastať.

A to už nehovorím, že súčasná právna úprava je v mnohých bodoch v rozpore s európskymi smernicami o verejnom obstarávaní, ktoré sme (nielen) pri čerpaní eurofondov povinní dodržiavať.

Mgr. Martin Daniš, VO SK, a.s.
info@vosk.sk

Karma +
Karma -
Karma: 1
NOVÉ Ak chcete pridať komentáre, tak sa musíte prihlásiť alebo zaregistrovať.

VO SK a.s.

pracujeme v oblasti verejného obstarávania
VO SK a.s.
  • Moje blogy

Odkaz tomuto užívateľovi

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
  • Ďalšie príspevky na HNblogy
HNonlineFinWebHNporadňaHNkomentáreHNstyleHNtvStratégieHNonline+
Ekonomika
Slovensko
Svet
Šport
Online rozhovor
Správy zo sveta financií
Komentáre a analýzy
Investície
Svet akcií
Rozhovory
Téma týždňa
Rebríčky
Trhy online
Opýtajte sa odborníka
Staňte sa poradcom
On-line rozhovory
Servisné prílohy
Komentáre
Dnes píše
Top blogeri
Blogy
Karikatúry
Kultúra
Auto-moto
Digitál
Cestovanie
Gastro
Móda
Víkend
Prečo nie?!
Rozhovor týždňa
Digitest
Success story
Nájdite si prácu s HN
Porota hntv
Glosár
Aktuálne videá
Správy
Rozhovor mesiaca
Fórum
Analýzy
Hodnotenie
Prieskumy
Marketér
Dia.sk
HNreality
ECOPRESS a.s.
Seberíniho 1
P. O. BOX 35
820 07 Bratislava (mapa)
Predplatné
Práca u nás
iHNed.cz
Kontakt
HNcluby
HNkonferencie
HNsemináre
Inzercia
Online inzercia
AIMmonitor
RSS kanál Hospodárske noviny na Facebooku Hospodárske noviny na Twitteri Hospodárske noviny na LinkedIn Hospodárske noviny na Google Plus Hospodárske noviny v AppStore YouTube kanál Hospodárskych novín Verzia stránok pre mobilné zariadenia SMS predplatné Hospodárskych novín Pošlite nám krátku správu
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a dát je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona